Zpět do obchodu

Registrace

STAROST O KOČKY V ZIMNÍM OBDOBÍ

Asi každý z nás si vybaví obrázek kočky, jak si hoví na měkkém místě někde v teple. Jak ale tyhle šelmy vlastně zvládají zimu a jaký k ní mají vztah?

Pusťte ji ven, ALE..

Při zvažování, zda pustit kočku v zimním období ven, je třeba zohlednit i věk vašeho čtyřnohého mazlíčka. Koťata a naopak starší kočky by venku měly pobývat jen chvíli a ve velké zimě ideálně vůbec. Důvodem je jejich pomalejší metabolismus, slabší imunita a nedostatečné nasrstění. Stejně tak i kočky, které drtivou většinu času tráví doma v teple a nejsou tak na chlad zvyklé, byste během zimy měli nechat doma.

Kočka, která pobývá i venku, potřebuje během zimního období náležitou péči. Taková kočka by především měla mít přístup i do tepla. Snadný přístup dovnitř jí umožníte kočičími dvířky, které se naučí hravě používat a vy tak přijdete o jeden úkol ve vaší roli kočičího otroka. :)

Pokud kočku chcete v pobytu venku maximálně podpořit, můžete jí tam postavit drobný přístřešek, kde se bude moct před chladem schovat. Přístřešek kočce vystelte ideálně senem. Jiné materiály jako jsou papíry, nebo deky mohou totiž snadno navlhnout a poté plesnivět.

Problémem, se kterým se kočky venku v zimě setkají, je všudypřítomná posypová sůl. Pokud bydlíte v obydlenější lokalitě, kde je posypávání cest pravidlem, vždycky kočičce po příchodu domů otřete tlapky, popřípadě je i ošetřete mastí na tlapky. Posypová sůl totiž může způsobit popraskání polštářků, což může vaší šelmičku velice bolet.

I doma však může kočka v zimě snadno nachladnout. Špatně těsnící dveře, či okna mohou způsobovat průvan. Zkontrolujte je a případně zabezpečte.

PÉČE O SRST

S přicházející zimou kočka tzv. “nasrsťuje”. Její srst houstne a je odolnější vůči mrazu. Pokud svoji kočku pustíte do zimy a sněhu, dávejte však pozor, aby neprochladla. Zásadní je pravidelná kontrola srsti. Pokud by byla srst vlhká, vezměte kočku do tepla a osušte ji.

Kočky s velmi krátkou srstí a bez srsti, zejména rasy Sphynx nebo Devon Rex je třeba před chladem chránit více než kočky dlouhosrsté, nebo ty, které pobyt v chladných podmínkách mají v genech jako Mainská mývalí kočka, nebo Norská lesní kočka. Mnohem snadněji se prochladí i přehřejí. Proto je nutné teplotu kolem nich hlídat a regulovat. Jejich tlapky by se sněhu a chladným místům měli proto zcela vyhnout.

A6801C8F6-9816-45C7-9C7C-ACACA887A440B

 

PŘIZPŮSOBTE STRAVU

Kočka je jako každá jiná šelma řízena zvířecími instinkty a s blížící se zimou a potřebou přesrstit má potřebu víc jíst. Strava proto musí být pestrá a kvalitní. Na rozdíl od léta, kdy je důraz kladen na mokrá krmiva, je nyní důležité zaměřit se na kvalitní krmiva s vysokým podílem masa s přídavkem minerálů. Do stravy tak můžete zahrnout pamlsky určené k podpoře zdravé srsti.

 

Ne každá kočička však má to štěstí a má milující lidské parťáky. Pokud během zimy najdete promrzlou kočku, která vypadá, že nemá majitele, odvezte ji do útulku, nebo ještě lépe rovnou k veterináři.

Zpět do obchodu