Kdyby měl někdo definovat kočku, určitě by se jedna z charakteristik týkala jejich dlouhého spánku. A když ne samotného spánku, tak alespoň jejich nekonečného povalování. Pokud by existovala zvířecí olympiáda, patřily by kočkovité šelmy mezi favority na zlatou medaili ve všech spánkových disciplínách.
JSOU TO opravdoví spáči
Kočky jsou známé tím, že prospí většinu dne. Ano, dne. Úderem noční hodiny se z nich stávají nezadržitelní lovci, před kterými se nikdo a nic neschová. A spánek je ten tam – nejen jejich, ale i ten váš.
Udává se, že dospělá kočka spí, resp. odpočívá v rozmezí 12–18 hodin denně. Množství spánku závisí na zdravotním stavu, životním stylu, temperamentu, psychické pohodě, ale především na věku. U kotěte je doba spánku ještě delší, velmi malá koťátka tak mohou prospat klidně i celý den. Naproti tomu staré kočičky prospí ani ne polovinu dne, neboť nejsou již tolik aktivní, a proto ani nepotřebují tolik odpočinku.
pořád v pozoru
Ačkoliv se to pro nás lidi, kteří spíme stěží 7–8 hodin denně, zdá nepředstavitelné a někteří z nás asi kočkám i závidí, má jejich dlouhý spánek racionální důvod. Kočičí spánek je ve své drtivé většině (zhruba ze 3/4) lehký, tedy spí, ale současně jsou ve střehu. Hluboký spánek v kočičím životě trvá okolo 10 minut. Během této fáze může kočka i snít. Poznáte to tak, že těkavě pohybuje tlapkami, ocáskem a fousky.
Schválně zkuste vašeho čtyřnohého miláčka chvíli pozorovat. Jakmile se jen malinko pohnete, kočka okamžitě zastříhá ušima a probere se. Některé kočky mohou při takovém spánku mít mírně otevřené oči. Pokud váš kočičí mazlíček na váš pohyb nezareaguje, pravděpodobně jste jej zastihli v hluboké fázi spánku.
MOHOU ZA TO INSTINKTY
Příčinu tohoto jevu lze hledat v minulosti, kdy kočka nebyla ještě považována za domácí zvíře a musela žít ve volné přírodě, kde na ni číhalo mnoho nebezpečí. Nemohla si dovolit dlouhý, hluboký spánek, protože ten by pro ni, vzhledem k tomu, že kočkovité šelmy nejsou (až na výjimky – např. lvi) smečková zvířata, mohl znamenat smrt. I z takového predátora by se mohla snadno stát kořist.
Kočkovité šelmy jsou vynikající lovci. Ano, i ten váš gaučový povaleč, který sprintuje maximálně, když otevřete konzervu nebo vezmete do ruky hračku. Ale i to je přeci kořist. :)
Kočka tak má vnitřně nastaveno, že musí dostatečně odpočívat, aby mohl být lov úspěšný. Specializuje se především na krátké tratě (ostatně nejrychlejším suchozemským savcem je gepard) a skoky do výšky (na to jsou zase experti jaguáři, pumy nebo levharti). Tyto atletické výkony vyžadují velké množství energie, které je třeba kompenzovat dostatečným odpočinkem.
Mějte tedy na paměti, že když vaše kočka zase spí, neznamená to, že se s vámi nudí, ale že se naopak nabíjí na další várku zábavy s vámi!